Ladik – Akdağ Kış Sporları ve Kayak Merkezi

Ladik - Akdağ Kış Sporları ve Kayak Merkezi

Karadeniz Bölgesi’nin ilk kayak merkezi olan Ladik-Akdağ Kış Sporları ve Kayak Merkezi’nin yüzde 95’i tamamlandı. Kayak merkezi binasının bitilmesinin beklendiği proje, ocak ayının ilk haftasında hizmete girecek.

Yaz turizmindeki öncülüğünü kış turizminde de sürdürmek isteyen Türkiye, 19. kış sporları ve kayak merkezine kavuşuyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından turizm alanı olarak ilan edilen Samsun’un Ladik İlçesi Akdağ dağında kayak merkezi yapımı için Samsun Valiliği İl Özel İdaresi geçen çalışma başlatmıştı. Avrupa Birliği fonundan yararlanılarak yürütülen proje kapsamında Ladik ilçesi ile Akdağ arasındaki 7 kilometrelik yolun alt yapısı tamamlanıp kış şartlarına uygun olarak parke taşı döşendi.

Elektriği çekilip, su getirilen projenin kanalizasyon çalışmaları da bitirildi. Kayak merkezi için en önemli adımlardan biri olan sporcuları zirveye taşıyacak telesiyej yapımında çalışmalar son aşamaya geldi. Bin 400 metre uzunluğunda olan telesiyej, ikili sandalyelerin montajı ile birlikte aralık ayı sonunda kış turizmine hazır hale gelecek.

Akdağ Kayak Kış Sporları ve Kayak Merkezi’nin otel inşaatı da devam ediyor. Samsun Kayak Merkezi’ne tahsis edilen bin 250 metrekarelik alanda yapılan komplekste kayak kiralama odası, kafeterya, 200 kişilik lokanta ile 16 kişilik butik otel yer alacak. Ladik-Akdağ Kış Sporları ve Kayak Merkezi inşaatı konusunda bilgi veren İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Aslan Karanfil, kayak merkezinin Samsun’a prestij kazandıracak önemli turizm projelerimizden bir tanesi olduğunu söyledi.

İnşaat çalışmalarının da bu ay itibariyle sona gelindiğini ifade eden Karanfil, “Akdağ kış sporlarının yanı sıra yayla şenlikleri ve çim kayağı gibi etkinliklere de uygun bir bölge. Amacımız burayı sadece kış dönemine 3-4 ay kullanmak değil, bunun dışında mekanik tesisi yaz ayında da çalıştırarak yayla turizmine hizmet edecek bir hale getirmek istiyoruz. Çim kayağına da sadece Samsun’a değil, bütün Orta Karadeniz’deki kayak, spor ve doğa meraklılarının hizmetinde olacak. Böyle bir hizmeti bölgeye ve ilimize kazandırmanın heyecanını yaşıyoruz.” dedi.

Ladik Kaymakamı Kadir Perçi, hedeflerinin Ladik’in tüm doğal zenginliklerin Türkiye’ye ve dünyaya tanıtmak olduğunu kaydetti. Gazetecilere ilçeyi gezdiren Perçi, ”Hedefimiz Türkiye’nin saklı bahçesi Ladik’i insanlarımıza tanıtmak. Ladik, gölü, turna balığı ve adacıklarıyla meşhur bir ilçemiz. 400 yılda oluşan ve yüzen adacıkları bulunan çok değerli bir turizm hazinemiz. Gölümüzü, Akdağ yaylamızı, kayak merkezimizi, Hamamayağı kaplıcalarımızı Türkiye’ye ve dünyaya tanıtmak istiyoruz.” şeklinde konuştu.

Ladik Belediye Başkanı Mehmet Karahan, turizm bakımından zengin olan ilçeye herkesi yatırım yapmaya davet etti. Bu konuda yatırımcılara kolaylıklar sağlayacağını dile getiren Başkan Karahan, ”İlçemiz Samsun’un turizme açılan bir penceresi olarak düşünüldüğünde, belediye başkanı olarak ben de Ladik’in turizm anlamında ne kadar envanteri varsa her birini turizme açma konusunda gayret sarf edeceğim. Yatırımcıların önünü açacağım.

Turizmcileri ve yatırımcıları ilçemize bekliyorum. Belediyenin elinde Hamamayağı tesisleri, göl tesisleri gibi bir çok alternatifleri var. Buraya yayla evleri, kayak ile ilgili yatırımlar yapabiliriz. Bu konuda yatırımcılardan teklif bekliyorum. Yatırım için geldiklerinde en güzel imkanları onlara takdim edeceğim” açıklamasında bulundu.

Samsun Kayak Kulübü Başkanı Bekir Kibaroğlu ise 15 Ağustos’ta başladıkları bina inşaatını aralık ayı sonunda bitireceklerini açıkladı. Kibaroğlu,” Binamızı ocak ayının ilk haftasında hizmete sokacağız. Dağlarda yapılan inşaatlarda genellikle sorun vardır. Ama havalar bize fazla muhalefet yapmadı. Binamızı tamamen çelik konveksiyon üzerine ahşap bağlamalarla yaptık. Yani Doğal dokuya da dokunmadık. Ekolojik yapı ile estetik yapıyı düşünerek taşla ahşabı birleştirdik. Hoş bir ortam meydana getirdik. Samsun halkını kayak merkezimizi görmeye davet ediyorum.” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Cihan

Değerlendirmeniz için teşekkürler! İsterseniz sosyal medyada da paylaşabilirsiniz. .
Yazı ve içerikler sizin için faydalı oldu mu?
 • Harika!
 • Faydalı
 • Fena Değil
 • Yetersiz

Yorum yapın / Bize Soru Sorun;

 • Doğrulama * Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.

 • İletişim Bilgileri

  Uzungöl'de Doğal Yaşam

  Ahmet KALMUK
  Çukurçayır Mevkii Mısırlı Mah.
  Ortahisar / TRABZON
  TÜRKİYE