Doğu Karadeniz Turizm Master Planı

Uzungöl Fotoğrafları

Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) ve Anadolu Turizm İşletmecileri Derneği (ATİD) Başkanı Seçim Aydın, Doğu Karadeniz turizme açılırken bölgenin doğal güzelliklerinin korunması gerektiğini vurguluyor. TÜROFED olarak geliştirdikleri bazı önerileri ise şöyle sıralıyor: “TOKİ’nin bu bölgede tesisler yapması öneriliyor. Ancak bunlar çok katlı değil doğaya uygun binalar yapılmalı. Bölge betonlaşmamalı. Bölgede yaşayan insanların turizmle ilgili eğitime tabi tutulması da şart.

Ordu ile Giresun arasında bir havaalanı yapılması gerekiyor. Bölgede kuruvaziyer turizmine geçilebilir. Trabzon bunun için uygun. Güzel bir mastır planla ciddi yatırımcılar bölgeye gider. Yayla turizmi çerçevesinde ev pansiyonculuğu geliştirilebilir. Yöresel yemekleri öne çıkaracak turizm faaliyetleri geliştirilmesi de başarılı sonuçlar doğurur.”

Seçim Aydın, Ankara Efes Oteli’nin sahibi. Gümüşhaneli olan Aydın, Gümüşhane’den başlayarak ev pansiyonculuğu yapmaya hazırlanıyor. İlk etapta 5 evle başlamayı planlıyor. Aydın, “Önümüzdeki 10 yıl boyunca ramazan ayı yaz dönemine denk gelecek. Yaylalar alternatif turizmde ön plana çıkabilir. Kendim de ev pansiyonculuğuyla ilgili görüşmeler yapmak üzere bu hafta Gümüşhane’ye gideceğim” diyor.

Bölge turizmde 12 ay kullanılabilmeli

Doğu Karadeniz’de halen ciddi bir turizm tesisi eksiği var. Akfen GYO ve Accor Hotels ortaklığıyla bölgeye ilk gelen uluslararası zincir Novotel oldu. Trabzon’un Yomra bölgesinde, Dünya Ticaret Merkezi’nin yanında açılan Novotel, Ekim 2008’den bu yana hizmet veriyor. 200 odası bulunan otel, 17 milyon euro’ya mal oldu. Akfen Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Akın, 1 milyonun üzerinde nüfusu olan şehirlere Novotel açtıklarını belirterek, “Trabzon hem bu kritere uyuyor hem de hinterlandı geniş bir il. Otelimiz şu anda yüzde 50-60 dolulukla çalışıyor” diyor.

Bölgedeki gelişime göre başka imkanları da değerlendireceklerini söyleyen Akın’ın DOKAP’la ilgili görüşleri ise şöyle: “DOKAP çerçevesinde güzel bir turizm mastır planı yapılırsa ciddi yatırım çekilebilir. Bu planın uygulaması bireyler ve belediyelerin eline bırakırlarsa her şey bölük pörçük olur. Av turizmiyle, golf turizmiyle bölgeyi 12 ay kullanmayı sağlayacak bir planın geliştirilmesi gerekiyor.”

Sıra Karadenizli işadamlarında

Doğu Karadeniz’in ilk 5 yıldızlı otelini Zorlu Holding, 14 yıl önce Trabzon’da açmıştı. Zorlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Nazif Zorlu aslen Denizlili. Ancak ticaret hayatına Trabzon’da başlamış ve ilk parasını da burada kazanmış. Zorlu, “Ben Zorlu Grand Hotel’i yaparak Trabzon’a borcumu ödedim. Zaten grup olarak turizme odaklanmıyoruz. Yatırım sırası Karadenizli işadamlarında” diyor.

Doğu Karadeniz’in yeşilliği ve yaylalarıyla turizm açısından önemli bir potansiyel taşıdığını düşünen Zorlu, sözlerini şöyle sürdürüyor: “Son zamanlarda bölgeye ilgi olduğunu gözlemliyorum. DOKAP’ın da hayata geçirilmesiyle bölgede turizmin gelişmemesi mümkün değil. Bölge tanındıkça değeri daha da anlaşılacaktır.”

Akıllı planlamayla bölgenin kaderi değişir

TÜRSAB (Türkiye Seyahat Acentaları Birliği) Başkanı Başaran Ulusoy, Trabzonlu. Ulusoy ailesinin Karadeniz’in tanıtımı için bugüne kadar çok çaba sarf ettiğini hatırlatan Ulusoy, “Karadeniz’in yağmuru çetindir, güneşi üveydir, ürünü yetimdir. Yetimliğini ancak turizm bitirir” diyor. DOKAP planını desteklediklerini belirten Ulusoy, planla ilgili görüşlerini Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a bizzat ilettiklerini açıklıyor. Ulusoy, bölge turizme açılırken şu uyarılarda bulunuyor: “Küresel ısınmayla birlikte bölgeye ilgi olacak. Artvin’deki, Trabzon Uzungöl’deki flora çeşitliliği nerede var. Doğu Karadeniz turizme açılırken adeta bir cam fanus içine alınıp korunmalı. Ege ve Marmara’da olduğu gibi Karadeniz’de de balık çiftliklerinin açık denizlere alınmasını istiyoruz. Turizm temizlik ister. Karadeniz’de çöp fabrikaları kurulması lazım. Sağlık, konaklama ve ulaşım standartlarının da artırılması gerekiyor. Akılllı planlama ve yatırımlarla bölgenin kaderi değişir.”

Değerlendirmeniz için teşekkürler! İsterseniz sosyal medyada da paylaşabilirsiniz. .
Yazı ve içerikler sizin için faydalı oldu mu?
 • Harika!
 • Faydalı
 • Fena Değil
 • Yetersiz

Yorum yapın / Bize Soru Sorun;

 • Doğrulama * Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.

 • İletişim Bilgileri

  Uzungöl'de Doğal Yaşam

  Ahmet KALMUK
  Çukurçayır Mevkii Mısırlı Mah.
  Ortahisar / TRABZON
  TÜRKİYE