Uzungöl’de Kano Heyecanı

Uzungöl Kano

Türkiye Kano Federasyonu Başkanlığının 2011 yılı faaliyet programında yer alan Akarsu Slalom Bahar Kupası yarışları Trabzon’un en gözde turizm beldesi Uzungöl‘de yapıldı.

Bölgenin en önemli turizm merkezlerinden biri olan Uzungöl‘de bu yıl ilk kez yapılan yarışlara 35’i bayan olmak üzere toplam 126 sporcu katıldı. Yaklaşık 120 sporcunun katıldığı yarışmanın ilk gününde yaklaşık 50 kadar sporcu yarışırken, çoğu sporcu varış çizgisine varamadan yarışmayı bırakmak zorunda kaldı. Oldukça hızlı akan buz gibi suda kıyasıya mücadele eden sporcular ilginç görüntüler oluştururken, ilk defa yarışan bazı sporcular düşme sonucu büyük korku yaşadıkları gözlendi. Bazı genç sporcular ise kanoya binmesinin hemen ardından kenara alındı. Yarışmalarda, kanolardan buz gibi suya düşen bazı sporcular kurtarma ekipleri tarafından güçlükle kurtarılırken, yaralanarak şok geçiren 2 sporcu ambulansla hastaneye kaldırıldı.

Karın erimesiyle birlikte yarışmaların yapıldığı Solaklı Deresi‘ndeki su seviyesinin oldukça yüksek olduğu görüldü. Kano sporu için oldukça elverişli olan alanda, sporcuların ilk kez burada yarışmasından dolayı zaman zaman sıkıntılı anlar yaşandı. Birçok sporcu azgın sularla boğuşurken dengesini kaybetti ve yarışmayı tamamlayamadı. Yarışma sırasında zor anlar yaşayan sporculara, çevredeki görevliler anında müdahale etti.

Yarışmacılardan 12 yaşındaki Efecan Demircan, kanodan düşerek büyük korku yaşadığını belirterek ilk defa yarıştığını söyleyerek, “Akıntı çok hızlıydı, kanoyu düzeltmeye çalışırken düştüm. O sırada beni kurtarın diye bağırdım. Sonrasında akıntı beni epeyce süreklerken kurtarma ekipleri beni kurtardı” dedi.

Bayan sporculardan Sedanur Geçer, ilk defa akursuda yarıştığını, yarışmanın kendisi için heyecanlı ve güzel geçtiğini belirtirken, Ceren Beyaz ve Özden Karakoç isimli bayanlar ise düşme sonucu akıntıya kapılırken yaralandı. Olayın şokunu bir süre üzerlerinden atamayan genç sporcular daha sonra ambulansla hastaneye kaldırılırken sağlık durumlarının iyi olduğu öğrenildi.

Sıkı önlemlere rağmen dengesini kaybeden ve dere içindeki kayalıklara çarpan bazı sporcuların vücutlarında çeşitli yaralanmalar meydana geldiği görüldü. Çevredeki halkın da ilk kez izleme fırsatı bulduğu yarışmalar bölge için farklı bir etkinlik oldu. 80 yaşındaki Mustafa Toprak, yapılan işi tam olarak anlayamadığını, farklılık olduğu için izlediğini söyledi.

Yarışmada Türkiye Kano Federasyonu Başkanı Prof. Dr. Sami Mengütay hazır bulunurken, yeni başlayan sporcuların heyecanlı olmasından dolayı düşmelerin olabileceğini belirtti. Yarışmada gerekli emniyet tedbirlerinin alındığını belirten Mengütay, “Federasyonumuzun olimpik branşlardaki faaliyetlerinden birisi olan akarsu, slolom branşını Uzungöl Beldesi’nde gerçekleştiriyoruz. 46 kulüpten 120 sporcu yarışıyor. Burası güzel bir parkur ancak sporcuların çoğu biraz genç olduğu için özellikle yeni başlayanlar için biraz heyecanlı oluyor ve devrilmeler olabiliyor. Ancak biz federasyon olarak gerekli yerlerde emniyet ve güvenlik tedbirleri aldığımız için herhangi bir risk olayını yaşamıyoruz. Gönül isterdir ki böyle doğal parkurlarda suni parkurlar oluşturulsun. Böylece sporcuların hem lojistik anlamda hem de performans anlamındaki gerekli kolaylığı sağlayalım. Uzungöl Belediyesi’ne katkılarından dolayı teşekkür ediyorum. İnşallah bu yarışlardan sonra milli takım seçmesi yapılacak ve bu sporcular kampa alınacak. Burada başarılı olan sporcular ülkemizi uluslararası alanda temsil edecek. Kano aslında dünyadaki en eski sporlardan bir tanesi ancak Türkiye’de oldukça yeni bir spor dalı.

Uzungöl Gelişiyor

Öte yandan Uzungöl Belediye Başkanı Abdullah Aygün de beldenin tanıtımı için çalışmaların sürdüğünü ve bu doğrultuda da bu yıl birincisini gerçekleştirdikleri Türkiye Kano Akarsu Slalom Bahar Kupası’nı Uzungöl’de yaptıklarını söyledi. Uzungöl‘ün sadece otellerden ibaret olmadığını gösterme gayreti içerisinde olduklarını dile getiren Aygün, ”Önümüzdeki günlerde de daha farklı aktiviteler gerçekleştirme gayreti içerisinde olacağız” diye konuştu.

Uzungöl’de yapılan bu yarışma sırasında meydana gelen kazaların ilk kez katılan sporcular için normal olduğu, gerekli önlemlerin alınmış olması ve ilk kez Uzungöl‘de yapılmasına rağmen herhangi bir sorun yaşanmadan tamamlanmış olması bölgenin diğer bir kazancı oldu.

Fırtına Deresi Rafting

Kano Nedir?

Kürek çekmek hiç bu kadar zevkli olmamıştı. Doğal su kanallarından geçerken saçlarınıza ağaç dalları değecek, su bitkileri ve sazlıklar kanonuzun hızını kesecek.

Kano, genellikle göllerde ve debisi çok yüksek olmayan akarsularda yapılan bir doğa sporu çeşididir. Yalnız şu ayrımı hemen belirtelim ki, bizim burada anlatmaya çalıştığımız kano sporu profesyonel kano sporundandan farklı. Profesyonel kanolar genillikle tek kişiliktir ve debisi yüksek hırçın akarsularda kullanılır. Burada amaç doğayla girilen mücadeleden galip çıkabilmektir. Bizim bahsettiğimiz kanolar “kızılderili tipi kano” diye adlandırılan, günümüzdeki profesyonel kanolara ilham kaynağı olmuş, çoğunlukla 3 kişi tarafından kullanılan gezi tipi kanolardır. Profesyonel kanoları kullanmak için belirli bir süre ve nitelikte eğitim almış olmak gerekliyken kızılderili tipi kanoları kullanmak için böyle bir eğitime ihtiyacınız olmayacak.

Bu aktivite için rehberlerinizin tur öncesi vereceği yarım saatlik eğitimi iyi dinlemeniz ve tur sırasında verilecek talimatlara uymanız yeterli olacaktır. Çünkü bu kanolar durgun sularda kullanılmaktadır. Talimatlara uyduğunuz ve takım arkadaşlarınızla uyum sağladığınız takdirde çok dengeli ve hızlı bir şekilde yol alabilirsiniz. Fakat burada amaç sadece hızlı bir şekilde yol almak değil bir yandan da çevrenizdeki doğal güzelliklerin farkına varabilmektir. Çünkü bu tür geziler için seçilen yerler genelde doğa harikası yerlerdir ve kolay kolay aklınızdan çıkmayacak güzellikte olurlar. Kimsenin ulaşamadığı ya da çok az kişinin ulaşabildiği yerlere siz kanonuzla kürek çekerek ulaşacaksınız. Doğal su kanallarından geçerken saçlarınıza ağaç dalları değecek, su bitkileri ve sazlıklar kanonuzun hızını kesecek. Bu tatlı mücadele sonrası akşam evinize hafif bir yorgunluk ve çok güzel anılarla döneceksiniz.

Kano Sporu Nasıl Yapılır?

Karadeniz bölgesine gittiğinizde Fırtına deresinin benzeri olmayan uğultusu heryerde sizi takip edecek, çıktığınız yaylalarda odun ateşinde demlenen çayınızı yudumlarken hiçbir yerde bulamaycağınız bölgeye has köy yemeklerini tur arkadaşlarınızla paylaşacaksınız. Kamp süresi sona erdiğinde ve dönüş için hazırlıklar başladığında siz çoktan tur arkadaşlarınızla bir dahaki gezi için sözleşmiş olacaksınız.

Farklı acenteler farklı parkurlar seçmiş olabilir fakat şunu unutmayın ki seçilen parkurlar daha önce birçok defa rehberler tarafından test edilmiş ve doğal güzellikleri bakımından katılımcıların memnuniyeti de ön planda tutularak tercih edilmiştir. Yolculuğa genellikle sabah çok erken çıkılıyor. Yolculuk sırasında rehberlerden programla ilgili bilgi almayı unutmayın. Ekip halinde yapılan bir spor olduğu için yüksek bir kondisyona ihtiyacınız yok. Takım arkadaşlarınızla uyumlu bir şekilde kürek çektiğinizde fazla efor sarfetmenize gerek kalmayacaktır.Yaklaşık olarak 500 lt. civarında bir iç hacime sahip olan kanoları aynı anda üç kişi kullanabiliyor. Dümeni olmadığı için en arkada oturan kişi küreğini kullanarak kanoya yön veriyor. Doğru yöne gidebilmek çok önemli, çünkü sürekli yanlış yöne doğru kürek çekmek gideceğiniz mesafeyi uzatacak ve sizi daha fazla yoracaktır. Tur öncesi verilen yarım saatlik eğitimi dikkatli dinlemek çok önemli. Bu sizin aktiviteden daha fazla zevk almanızı ve daha az yorulmanızı sağlayacaktır.

KANO YAPILACAK PARKURLAR:

Rafting yapılabilen bölgelerin hemen hemen tümü kano sporuna da elverişli bölgelerdir. Türkiye genelinde kano yapılabilecek sahaları ve dönemleri kısaca hatırlatacak olursak:

 • Çoruh Nehri (Artvin): Haziran-Ekim arası
 • Köprüçay (Antalya): Nisan-Ekim arası
 • Dalaman Çayı (Antalya): Nisan-Ekim arası
 • Zamantı Irmağı (Kayseri): Haziran-Ekim arası
 • Göksu Nehri (Mersin): Nisan-Ekim arası
 • Göksu Çayı (Adana): Haziran-Ekim arası
 • Sarısu (Kandıra): Aralık-Mayıs arası
 • Melen Çayı (Bolu): Aralık-Mayıs arası
 • Fırtına Deresi (Rize): Haziran-Eylül arası
 • Berta Çayı (Artvin): Haziran-Ekim arası
 • Barhal Deresi (Rize): Haziran-Eylül arası
 • Oltu Çayı (Erzurum): Haziran-Ekim arası
 • Harşit Çayı (Gümüşhane): Haziran-Ekim arası

FAYDALI BİLGİLER:

Bu aktiviteye katılırken aklınızda bulunması gereken birkaç nokta:

 • İlk defa böyle bir tura katılıyorsanız rehberlerinizin vereceği eğitimleri ve talimatları ciddiye almalısınız. Bu eğitimler sizin aktiviteden daha fazla zevk almanız ve sizi olası bir yaralanmaya ya da kötü sürprizlere karşı korumak için verilmektedir.
 • Can yeleklerinizi mutlaka takın ve verilen talimatlar doğrultusunda vücudunuza göre ayarlayın. İyi yüzme bilmeniz ya da kendinize güvenmeniz can yeleğinizi takmamanız için geçerli bir neden olmamalı. Tatlı suda, özellikle üzerinizde giysileriniz varken yüzmek tahmininizden daha zor olabilir.
 • Kano içindeyken ayağa kalkmayın. Ağırlık merkezinin yukarıya doğru çıkması kanonun dengesini daha kolay bozacaktır. Ağırlık merkezi aşağıdayken kanonun dengesi kolay kolay bozulmaz.
 • Yanınıza orta boy bir çanta, yedek giyisi, çorap ve ayakkabı alın. Çantanızda suyunuzu ve size verilen yiyecekleri taşıyacaksınız. Yedek giyisilerinizi yanınıza alarak kanoya binmeyin. Yolculuk sırasında ıslanabilirsiniz. Yedek giyisilerinizin kuru kalması için onları arabada bırakın.
 • Yanınıza kullanmayacağınız malzeme almayın. Aşırı yükten kaçının.
 • Yanınıza fotoğraf makinesi, kamera vb. şeyler aldığınızda bunların ıslanarak kullanılamaz hale gelebileceğini unutmayın.

Dönüş saatinde rötar olabilir. Bunu en önemli nedenlerinde biri aynı parkuru ayrı grupların farklı sürelerde bitirmeleri. Dönüş saati konusunda esnek ve hoşgörülü olmayı unutmayın.

Değerlendirmeniz için teşekkürler! İsterseniz sosyal medyada da paylaşabilirsiniz. .
Yazı ve içerikler sizin için faydalı oldu mu?
 • Harika!
 • Faydalı
 • Fena Değil
 • Yetersiz

Yorum yapın / Bize Soru Sorun;

 • Doğrulama * Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.

 • İletişim Bilgileri

  Uzungöl'de Doğal Yaşam

  Ahmet KALMUK
  Çukurçayır Mevkii Mısırlı Mah.
  Ortahisar / TRABZON
  TÜRKİYE