Doğu Karadeniz’de Alternatif Turizm Aktivitesi: Rafting

Fırtına Vadisi - Rize

Doğu Karadeniz’de yıldızı parlayan turizm aktivitelerinden birisi de rafting. Yerli ve yabancı birçok turist Doğu Karadeniz gezilerine artık rafting etkinliğini de ekler hale geldi.  Rize`de özellikle de Ardeşen Fırtına Vadisi boyunca gördükleri doğal güzellikler karşısında turistler yöreye hayranlıklarının yanında yaşadıkları adrenalin dolu dakikalar rafting’in cazibesini daha da artırmakta.

Doğu Karadeniz’de yer alan akarsularımızdan birisi olan Fırtına deresi, Kaçkar dağlarının Rize Fırtına DeresiKaradeniz’e bakan yamaçlarındaki derelerin birleşmesi ile oluşmuştur. Rize Ardeşen’in yaklaşık 2 km. batısında Karadeniz’e dökülen Fırtına deresi, 57 km. uzunluğundadır. Çay bahçeleri içerisinden geçen, üzerindeki kemer köprülerle süslü dere yatağı, raftinge elverişli parkurlara sahiptir.

Çoruh Nehri ise 3225 m. rakımlı Mescit Dağları’ndan doğarak toplam 466 kilometre kat ettikten sonra Gürcistan sınırları içerisinde Karadeniz’e dökülmektedir. Aynı zamanda  Çoruh dünyanın en hızlı akan nehirlerinden biridir. Yöre, her yıl dünyanın her tarafından gelen, rafting, kano ve nehir kayağı gibi akarsu sporlarını yapan yerli ve yabancı sporcuların ilgisini çekmektedir.

Her yıl düzenlenen Doğu Karadeniz Doğa Sporları Kulübü (DOKADAK) tarafından düzenlenen 4. Uluslararası Rafting Şenliği yapıldı. Doğu Karadeniz’de son dönemde eko turizme dayalı turizm türünde ülke genelinde artış olmasına rağmen Fırtına Vadisi, Çoruh Nehri ve Kaçkar Dağları’nın tanıtımı tam anlamıyla yapılabilmiş değil. Yakın gelecekte bu etkinliklerin de aynı şekilde bölge turizmine önemli ölçüde katkıları olacağı öngörülüyor.

Rafting Rehberi Muhittin Yarıcı ise yaptığı açıklama da son zamanlarda Arap turistlerin bölgeye büyük rağbet gösterdiklerini belirterek, Özellikle Arap turistlerin görmek istedikleri su, yeşil doğa ve kar oluyor. O yüzden son zamanlar da Arap turistlerin ilgisi oldukça artmış durumda ve önümüz de ki yıllarda daha da artacağı tahmin ediliyor dedi.

Not: Fırtına Deresi’nde yaklaşık 23 km. süren parkur boyunca derenin yatağı çok taşlık olup, suyun debisine göre 3 – 4 – 5 zorluk derecesinde yerler vardır. Aşırı yağmurlarda dikkat edilmelidir. Fırtına Deresi bütün yıl boyunca akarsu sporu için uygundur.

Değerlendirmeniz için teşekkürler! İsterseniz sosyal medyada da paylaşabilirsiniz. .
Yazı ve içerikler sizin için faydalı oldu mu?
 • Harika!
 • Faydalı
 • Fena Değil
 • Yetersiz

Yorum yapın / Bize Soru Sorun;

 • Doğrulama * Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.

 • İletişim Bilgileri

  Uzungöl'de Doğal Yaşam

  Ahmet KALMUK
  Çukurçayır Mevkii Mısırlı Mah.
  Ortahisar / TRABZON
  TÜRKİYE