Uzungöl'e Turizm Danışma Bürosu Açıldı

Uzungöl Turist Danışma BürosuTrabzon Valisi Recep Kızılcık, Uzungöl Turizm Danışma Bürosu'nun açılışı ve Uzungöl’ün turizm konusunda sorunlarının tartışıldığı Turizm Toplantısı’na katılmak için Uzungöl’e gitti.

Bölgenin önemli turizm potansiyelinin değerlendirilmesi için bölgenin tüm dinamikleri ile birlikte hareket edilmesi gerektiğini ifade eden Vali Kızılcık, Uzungöl ve tüm Trabzon’un turizmden hak ettiği payı alması için çalıştıklarını belirtti.

İlk olarak Uzungöl Turizm Danışma Bürosu’nun açılışına katılan Vali Kızılcık, büronun hem İngilizce hem de Arapça cevap verebilecek personel istihdam edileceğini, böylece gelen misafirlerin her türlü şikayet ve isteklerini kendilerine iletebileceğini söyledi.

Çaykara ilçesine bağlı Uzungöl beldesindeki Turizm Danışma Bürosu'nun açılışına Vali Kızılcık'ın yanı sıra Çaykara Kaymakamı Cevdet Atay, İl Kültür ve Turizm Müdürü İsmail Kansız, Uzungöl Belediye Başkanı Abdullah Aygün, kamu kurum ve kuruluşları ile sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ile vatandaşlar katıldı.

Devamını oku... [Uzungöl'e Turizm Danışma Bürosu Açıldı]
 
Araç Uzungöl'e Uçtu

Uzungöl'de KazaTrabzon'un Çaykara İlçesi'nde bir minibüs, sürücüsünün direksiyon hakimiyetini kaybetmesi sonucu Uzungöl'e uçtu. Kazada sürücü İsmail Kılıç boğularak can verdi.

Edinilen bilgilere göre olay saat 16. 45 sıralarında meydana geldi. Uzungöl Beldesi'nden Trabzon yönüne gitmekte olan İsmail Kılıç yönetimindeki 34 DH 3833 plakalı minibüs, sürücünün direksiyon hakimiyetini kaybetmesi sonucu yol kenarındaki bariyerleri kırarak Uzungöl'e uçtu. Görgü tanıklarının ihbarı üzerine jandarma ekipleri ile çevredeki otel ve tesislerde bulunan görevliler minibüsü sudan çıkarmak için girişimlerde bulundu. Ancak çabalar sonuçsuz kalınca bölgeye İl Afet Acil Durum Müdürlüğü ekipleri çağrıldı. Kısa sürede İl Afet Acil Durum Müdürü Uğur Serencam yönetimindeki ekipler bölgeye ulaşırken, Uzungöl Belediyesi’ne ait iş makinesi yardımı ile yapılan çalışmalar neticesinde minibüs gölden çıkartıldı.

Devamını oku... [Araç Uzungöl'e Uçtu]
 
Uzungöl'de Helikopter Keyfi

Uzungöl'de HelikopterHer geçen gün doğallığından uzaklaşan Uzungöl bu sefer de helikopter etkinliği adı altında yozlaştırılıyor. Bölgedeki bazı turizmcilerin girişimleri neticesinde yaz ve kış aylarında turistlere hizmet veren helikopterle birlikte Uzungöl’ün ormanlarında yaşayan yaban hayatın gözardı edilmesi doğa severleri endişelendiriyor. Geçtiğimiz yıllarda gölün etrafının set duvarıyla örülmesinden sonra “Uzun Havuz” tepkisine mağruz kalan beldede yaz aylarının gelmesiyle turistlerin ilgisini çekebilmek adına doğayı tehlikeye atmaya devam ediliyor.

Helikopterle 10 – 15 dakikalık gökyüzü turu için doğa harikası Uzungöl çam ormanlarındaki vahşi yaşamı gözardı edip orada yaşayan hayvanları çıkan yüksek sesle korkutarak doğal yaşam alanlarından uzaklaştırılması gözardı ediliyor. Hekoptere binenler kişi başına 100 TL karşlığı yaklaşık 8 dakika Uzungöl ve çevresini havadan seyretme imkanı buluyor. Her defasında “Doğa harikası” diye nitelendirdiğimiz Uzungöl bu şekilde doğadan yavaş yavaş koparılıyor. Teknoloji ve şehir gürültüsünden uzaklaşarak doğayla başbaşa kalmak isteyen turizmcilerin bir kısmının beğenisini kazanmak uğruna kendi değerlerimizi göz göre göre kaybediyoruz.

Düzensiz yapılaşma ve çevreye duyarsızlığın hızla arttığı turizm anlayışına eklenen bu son gelişmeyle birlikte bölgedeki doğallığın sürdürülebilirliğinin tehlikeye atılması turizmcilerin gelir başarısının gölgesinde kalmaktan öteye geçemiyor. Yaban hayatı bakımından Uzungöl çevresindeki ormanlarda dağkeçisi, karaca, ayı, kurt, yaban domuzu, sansar, porsuk, vaşak, çakal, tilki, tavşan, sincap, yaban ördekleri bulunuyor. Gölde ise göl ve dere alabalığına rastlanıyor.

Henüz yeni bir uygulama olması sebebiyle bölge halkının ve turistlerin rahatsızlıklarına dair herhangi bir duyum alınmamasına rağmen yerel ve ulusal basında uzun vadedeki etkileri göz ardı edilerek çok iyi bir iş yapılmışcasına övgüyle bahsedilen bu helikopter gezilerinin bölgenin doğal yapısına vereceği zarar göz ardı ediliyor.

Umuyoruz ki bu tür çevreyi etkileyecek girişimleri göz önünde bulunduracak daha turizmcilik anlayışının olduğu, kanunların sadece kağıt üzerinde değil günlük hayatta da uygulanacağı toplumsal bilinçle bu tür doğal zenginliklerimize zarar vermeyecek şekilde sahip olduğumuz doğal değerlerimizi (Uzungöl ve benzer turizm merkezlerimizi) uzun yıllar boyunca saklayabiliriz.

 
Uzungöl'e Teleferik Yapılıyor

Uzungöl'e Teleferik YapılıyorTrabzon'un Uzungöl Beldesine, heliski ve diğer kayak türlerinin yapılabilmesi ile ziyaretçilerin doğal güzellikleri tepelerden görülebilmesi için teleferik kurulacak.

Trabzon Valisi Recep Kızılcık, beraberindeki İl Jandarma Komutanı Albay Dursun Ertuğrul, İl Çevre ve Orman Müdürü Fahrettin Ulu ve Uzungöl Belde Belediye Başkanı Abdullah Aygün ile Uzungöl Belediyesine bağlı Garester Yaylasında, yörede yaşanabilecek çığa karşı önlem amacıyla yapılan rüzgar perdesi ve çığ önleme kafeslerini inceledi.

Rüzgar perdesi ile çığ önleme kafesleri konusunda Fahrettin Ulu'dan bilgiler alan Kızılcık, yaptığı açıklamada, Uzungöl'ü sadece yaz turizmi değil, kış turizmi açısından da daha aktif hale getirmek amacıyla ciddi çalışmalar yaptıklarını söyledi.

Oldukça dik dağların arasında kurulmuş beldede çığ riskine karşı uygun tepelere 4 bin metreye yakın rüzgar perdesi ile bin metrenin üzerinde rüzgar önleme kafesleri kurdurduklarını anlatan Kızılcık, alınan motorlarla karlı dönemlerde kayak yapmak isteyenlerin Uzungöl'ün üst kesimlerindeki tepelere çıkarmayı planladıklarını ifade etti.

Devamını oku... [Uzungöl'e Teleferik Yapılıyor]
 
Haldizen Deresi'ne 10 Bin Kızmızı Pullu Alabalık Yavrusu Bırakıldı

Trabzon Valisi Kızılcık Dereye Alabalık Bıraktı30 Kasım - 2 Aralık tarihleri arasında yapılan olan ‘Orta Asya ve Kafkaslar Balıkçılık ve Akuakültür Komisyonu’ 3. Hazırlık Toplantısına 10 ülkenin (Afganistan, Azerbaycan, Ermenistan, Gürcistan, İran, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan, Rusya Federasyonu, Tacikistan, Türkiye, Türkmenistan ve Ukrayna) temsilcilerinin katılımı ile yapıldı. Toplantının ardından Trabzon Valisi Dr. Recep Kızılcık'ın da katılımıyla Uzungöl'ü besleyen Haldizen Deresi'ne 10 bin kırmızı pullu dere alabalığı olarak bilinen balık yavrularından bırakıldı.

Çevre ve Orman Bakanlığına bağlı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğünce yürütülen ''Doğal Alabalık Üretimi, Yetiştirilmesi ve Orman İçi Suların Balıklandırılması'' projesi çerçevesinde, Trabzon'un Maçka ilçesindeki Altındere Alabalık Üretme İstasyonu'nda yetiştirilen ve ''dere alası'' olarak bilinen 10 bin kırmızı benekli alabalık yavrusu, Çaykara ilçesi Uzungöl beldesindeki Uzungöl ile göle bağlanan Haldızen Deresine bırakılmak için özel tüpler içine konularak beldeye getirildi.

Yavru alabalıklar daha sonra Trabzon Valisi Recep Kızılcık, İl Çevre ve Orman Müdürü Fahrettin Ulu, İl Kültür ve Turizm Müdürü İsmail Kansız, İl Jandarma Komutanı Albay Dursun Ertuğrul ve ilköğretim okulu öğrencileri tarafından Haldızen Deresi ve Uzungöl'e bırakıldı.

Vali Kızılcık, yavru alabalıkların salıverilmesinin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, Uzungöl'de hem olta balıkçılığını teşvik etmek hem de turizme katkıda bulunmak için 10 bin adet kırmızı benekli yavru alabalığı göle bıraktıklarını söyledi.

Anaç alabalıkların Uzungöl'deki sularda yakalanıp Maçka'daki istasyonda sağıldığını ifade eden Kızılcık, bu balıkların yumurtalarından elde edilen yavru alabalıkların yaklaşık 1 yıllık büyütme süresinin ardından Uzungöl'deki doğal ortamlarına bırakıldığını anlattı.

Devamını oku... [Haldizen Deresi'ne 10 Bin Kızmızı Pullu Alabalık Yavrusu Bırakıldı]
 

Trabzon'a Gidince..!

Hamsili pilav, lahana kavurması, kaygana,kara lahana çorbası, muhlama... Bunlar Trabzon mutfağının zenginliklerinden birkaçı. Tatmadan dönmeyin!

Sürmene’ye uğrayıp meşhur el yapımı bıçaklarından almayı unutmayın!

Trabzon deyince akla gelen ilk birkaç özellikten biri de Horon. Yaz mevsiminde bölgede pek çok Yayla Şenliği düzenleniyor. Denk getirirseniz eğlenceli zamanlar sizi bekliyor!

Akçaabat Köftesiyle meşhur. Buraya yolunuz düşerse köftelerin tadına bakmadan dönmeyin!


2. Ulusla...Uzungöl'e...2. Ulusla...Festival ...Festivale...Trabzon B...Uzungöl M...Uzungöl'ü...Trabzon B...

Trabzon Belediyesi'nin Havacılık Festivalinde Ziyaretçi ve Sporcular İçin Tahsis Ettiği Servisler
Köyden Uzungöl Manzarası
Uzungöl Havacılık Festivali Uçurtma Şenliği
Uzungöl Merkezi
Uzungöl'ü Besleyen Haldizen Deresi
2. Uluslararası Uzungöl Havacılık Festivalindeki Rüzgar Sörfü
Şerah Köyünden Uzungöl Manzarası
Uzungöl Manzarası
Uzungöl'e Dökülen Dereden Manzara