Uzungöl Hakkında

Türkiye'nin kuzeyinde bulunan Trabzon, mavi ile yeşili birleştiren, horonu, hamsisi, Sümela Manastır'ı ve Uzungöl"ü ile kendi içinde devinimi barındıran bir şehir olarak değerlendirilebilir. Üç telli kemençe eşliğinde oynanan ve halk danslarının en kıvrak, en canlı figürlerini içeren horon oyununda çeviklik, hırçın deniz dalgası, sandal hareketleri, yağmur yağışı sembolize edilerek devinimle ifade edilmektedir.

Uzungöl sık ormanları ve doğal güzelliği ile iç ve dış turistleri cezbeden Trabzon'un turizm cennetidir. Adını kıyısında bulunduğu gölden almıştır. Bu göl yamaçlardan düşen kayaların, Haldizen deresinin önünü kapatmasıyla oluşmuştur.

Trabzon’un doğal güzelliklerinden olan Uzungöl Trabzon’a 99 km, Çaykara ilçesine 19 km uzaklıkta, deniz seviyesinden 1090 m yükseklikte bulunmaktadır. Uzungöl, dik yamaçları ve muhteşem orman örtüsüyle her yıl Türkiye’nin ve dünyanın dört bir yanından gelen ziyaretçilerini büyülemektedir.

Uzungöl bir köy, yayla ve eğlence yeridir. Turistik pansiyonları, alabalık lokantaları, küçük resort tipi otelleri ve doğal manzarası ile, az bulunur güzellikte gezi ve konaklama yeridir. Uzungöl bulunduğu vadinin ortasında bulunan ve yamaçlardan düşen kayaların Haldizen deresinin önünü kapatmasıyla meydana gelmiştir. Göl “Uzungöl” olarak bilinir ve bulunduğu bölgeye adını vermiştir. Gölün aşağısında kurulmuş olan “Şerah” köyündeki eski evler bölgeye daha bir güzellik katmaktadır.

Günümüzde gelişmekte olan doğa turizmi sayesinde yerli ve yabancı turistlerin büyük ilgisini çeken Uzungöl, sahip olduğu turizm potansiyeli bakımından Trabzon için önemli bir yere sahip hale gelmiştir. Uzungöl'de yaz turizm sezonu Nisan ayında başlayıp Ağustos - Eylül aylarının sonuna kadar devam etmektedir. Uzungöl’de trekking, kuş gözlemleri, botanik amaçlı turların yanı sıra daha yükseklerdeki dağların arasındaki göllere (Yedi Göller) veya yakınlardaki Şekersu, Demirkapı, Yaylaönü gibi Uzungöl’ün yakınında bulunan yaylalara geziler düzenleme olanağı vardır. Kış mevsiminde yurtdışından gelen turistler helikopter kiralayıp Yedigöller civarındaki dağlarda kayak yapmaktadır.

Doğa

Yaban hayatı bakımından Uzungöl çevresindeki ormanlarda dağkeçisi, karaca, ayı, kurt, yaban domuzu, sansar, porsuk, vaşak, çakal, tilki, tavşan, sincap, yaban ördekleri bulunuyor. Gölde ise göl ve dere alabalığına rastlanıyor. Fakat göl çevresinde bulunan yerleşim yerlerinde yaşayan halka bu hayvanların vermiş olduğu herhangi bir zarar görülmemiştir.

Haldizen deresi vadisinde, heyelan sonucu dere yatağının tabii baraj şeklinde kapanması sonucu oluşan göl, çevresindeki ladin ormanları ile çekici bir peyzaj sergiler. Uzungöl Tabiat Parkı’nda hakim ağaç türü doğu ladinidir.  Kayın, göknar, porsuk, sakallı kızılağaç, gürgen, fındık, ıstranca meşesi, dağ karaağaç, akçaağaç, kızılağaç, dere içlerinde de ceviz, kestane bitki örtüsünü oluşturan diğer ağaç çeşitlerindendir. Göl kıyısında yer alan Uzungöl yerleşmesi belediye teşkilatına sahip olup, alt yapı çalışmaları devam etmektedir. Trabzon'dan ulaşım, Uzungöl'e kadar asfaltlanmış yol ile sağlanmaktadır. Çaykara-Uzungöl yol bağlantısının ıslah çalışmaları geçtiğimiz yıllarda tamamlanmıştır.

Gölün su sathı, mevsiminde gelen su miktarı ile bağımlı olarak cüzi farklılıklar göstermektedir. Gölün boyu yaklaşık 1000 metre, eni 500 metre, derinliği ise 15 metre civarındadır. Gölde alabalık, kurbağa ve ördek yaşamaktadır. Gölden balık avlanması yasak olmasının yanında avlayanlar güvenlik güçleri tarafından para ve hapis cezasıyla cezalandırılmaktadır. Son yıllarda Uzungöl Belediyesi tarafından yapılan düzenlemeler doğrultusunda gölün doğu kenarı duvar set örülerek yolu düzenlenmiştir. Bu yapılaşma birçok yerel ve ulusal gazete gündeminde yer almış, gölün doğal güzelliğinin bozulacağı yönünde birçok tepki toplamıştır. T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından Turizm Merkezi olarak belirlenen alanın ilgi odağı olan göl çevresinde topografya, yerleşme alanını sınırlamaktadır.

Kuzeybatıda belirlenen turizm yerleşme alanları kot farkı nedeniyle daha düşük rakımlarda kalmaktadır. Bu alanlarda yer alması düşünülen Konaklama Tesislerinin göl ve civarını günübirlik, aktiviteler için yoğun şekilde kullanmak isteyecekleri muhakkaktır. Bu durumda, Turizm Merkezi gelişmesinin sağlıklı ve başarılı olabilmesi için göl çevresindeki yapılaşmanın kesinlikle kontrol altında tutulması gerekmektedir. Gölün Çaykara yönünden girişi bugünden büyük  yapılarla (cami ve okul) kapatılmış durumdadır. Güneydoğuda yer alanda ise yapılaşma hızla artmaktadır.Uzungöl'deki Tesisler

Halen gölün güneyinde, Haldizen deresi yanında yer alan özel sektör tarafından yapılmış bulunan birçok tesis bulunmaktadır. Tesisler çok sayıda turiste hizmet verebilecek düzeyde oda ve yatak kapasiteli olup isteyen ziyaretçiler ahşap bungalovlardan oluşan tesislerde de ağırlanmaktadırlar.

Güneye doğru uzayıp giden Haldizen deresi vadisi büyük doğa zenginliklerine sahiptir. Uzungöl'e yaklaşık 10 ile 20 km mesafede dağların yüksekliklerinde yer alan 10' kadar ufak göl  (Yedigöller) yöredeki aktivite zenginliğini arttırmaktadır. Uzungöl'de bulunan Tesislerden bazıları gölllere safari şeklinde turlar göllere doğa içinde yürüyüşler düzenlemektedirler.

Uzungöl’de yöresel çalgı olarak, kaval öne çıkıyor. Ancak, kaval ile birlikte, tulum da, burada sürekli çalınan bir müzik aleti. Tulum, Uzungöl’ün en eski ve en önemli müzik aletlerinden biridir. Göl çevresinde, on tane ünlü tulumcunun bulunduğu söyleniyor. Bazı tesislerin bünyesinde çalışan yöresel müzik aletlerine ve türkülere hakim insanlarla karşılaşabilirsiniz. Akşam yemeklerinizde veya müzikli programlarda yöresel çalgı aletleri eşliğinde atma türküler dinleyebilir ufak bir bahşiş karşılığında istek türküler dinleyebilirsiniz. Sizde gezinizde, umarım bu müzik aletlerini çalanlara rastlarsınız.

 

Trabzon'a Gidince..!

Hamsili pilav, lahana kavurması, kaygana,kara lahana çorbası, muhlama... Bunlar Trabzon mutfağının zenginliklerinden birkaçı. Tatmadan dönmeyin!

Sürmene’ye uğrayıp meşhur el yapımı bıçaklarından almayı unutmayın!

Trabzon deyince akla gelen ilk birkaç özellikten biri de Horon. Yaz mevsiminde bölgede pek çok Yayla Şenliği düzenleniyor. Denk getirirseniz eğlenceli zamanlar sizi bekliyor!

Akçaabat Köftesiyle meşhur. Buraya yolunuz düşerse köftelerin tadına bakmadan dönmeyin!

2. Ulusla...Uzungöl'd...Geniş Uzu...Uzungöl'd...Festivale...Uzungöl'ü...Uzungöl Ş...2. Ulusla...2. Ulusla...
2. Uluslararası Uzungöl Havacılık Festivali Fotoğrafçı
Festival İçin Hazırlanmış Seyirci Tribünü
Haldizen Deresi
Uzungöl'den Köy Manzarası
2. Uluslararası Uzungöl Havacılık Festivali Son Gün Uzungöl Manzarası
Şerah Köyünden Uzungöl Manzarası
2. Uluslararası Uzungöl Havacılık Festivali Görevliler
Uzungöl Kış
Uzungöl Köyleri - 2